• עברית
  • English

בגרות, נפרדות ועצמאות.

בגרות, נפרדות ועצמאות.

השבוע, בעודי חוגג את ל"ג בעומר עם ילדי, הציפו אותי זיכרונות מימים עברו. ימים בהם הייתי נער מתבגר קרוב לגיל 18.שובב סקרן וחולם ללמוד נהיגה ללא ידיעת ההורים, היעד היה מבחן תיאוריה למחרת ל"ג בעומר. בדרך חזור ממירון בנסיעתי באוטובוס בכביש 6 עקף אותנו רכב במהירות מופרזת. לאחר כמה שניות נהג הרכב איבד שליטה והתהפך, לצערנו הטרמפיסט שישב ברכב נהרג במקום, לאור ההבנה שהיהודי היקר נהרג עקב חוסר זהירות והתנהגות מסוכנת בחרתי לדחות את הרצון שלי לריגוש מנהיגה ברכב עד לגיל בוגר יותר וכך היה.
במחשבה ראשונה עלה לי שהורי כלל לא היו שותפים בתהליך לפני ואחרי הבחירה האם ללמוד נהיגה או להמתין לסיום תהליך ההתבגרות. רק לאחר התבוננות הבנתי שאת הבחירה שלא ללמוד נהיגה הגיע בזכות הנוכחות המאפשרת של הורי, השנים שקדמו לאירוע הורי אפשרו לי את הצורך ביצירת נפרדות ועצמאות. ולמדתי לזהות ולממש את צרכי הנפשיים והמעשיים, לקבל החלטות עצמאיות ולפתח בשלות נפשית ואישית ולהפנים שהיהודי שנהרג זה בגלל התנהגות אימפולסיבית מסוכנת. ועדיף בשלב זה בחיי למצוא ריגושים פחות מסוכנים.
ע"מ שנוכל להבין את התהליך שעברתי אני רוצה לתת מקום לשלבי ההתפתחות בהורות ע"מ שנכיר את תהליכי ההתפתחות בנפש הילד שעובר מילדות ועד גיל ההתבגרות. נתחיל בתהליך איך שאנחנו פוגשים את הילד כשהוא ילד צעיר, יפה מצחיק שובב ונעים לדבר איתו, לרוב ידענו בדיוק מה קורה איתו, ואז הוא מגיע לגיל ההתבגרות אנחנו פוגשים ילד אחר לגמרי, נער שלא משתף, הוא מוצא מרחבים אחרים לשתף את עולמו הרגשי, יש לנו מעט מאוד שיח איתו בתקווה שלא להגיע איתו לפיצוץ.
במידה ונתבונן על זה מהמקום שלנו כהורים אנחנו עלולים ליצור רגשות אשם שעשינו משהו שהוא לא תקין בגיל הילדות ואז כשהוא הגיע לגיל ההתבגרות, הילד מורד כועס מנתק קשר איתנו, במידה ונבין את שלבי ההתפתחות של הילד והמתבגר נבין שזה תהליך בריא ומתבקש.
שלב חשוב בהתפתחותו של הילד אל עבר הבגרות. בצעירותו, הילד תלוי לחלוטין בנו ההורים. אנו מלמדים אותו את כל היסודות – ללכת, לדבר, לאכול בעצמו. מעודדים אותו לנסות, ליפול ולקום שוב, לשגות וללמוד מטעויותיו.
אך ככל שהוא מתבגר, הילד מגלה את הצורך לנפרדות ועצמאות. הוא לומד לזהות ולממש את צרכיו הנפשיים והמעשיים, לקבל החלטות עצמאיות ולפתח בשלות נפשית ואישית. זהו תהליך הכרחי כדי שיוכל להפוך לאדם בוגר העומד על רגליו, מסוגל לקיים קשרים, תעסוקה ומשפחה משלו.
כדי להגיע לשלב הזה, הוא חייב לעבור דרך המסע המפרך של ההתבגרות. תפקידנו כהורים הוא להכיל את התהליך הזה, אף שפעמים רבות הוא דורש מחיר כואב למשפחה. העימותים, החרמות השתיקה, ההתרחקות – כל אלה הם חלק בלתי נפרד משלב הגדילה.
אך עלינו להבין כי מהלכיו אלה של הילד אינם מגיעים ממקום של כעס או מרידה כלפינו. הם נובעים מתוך צורך טבעי וחיוני בבניית אישיות עצמאית. אם נצליח להתבונן עליהם בהבנה ולא כאיום על סמכותנו כהורים, נוכל לצלוח את התקופה הסוערת בשלום.
כדי לעשות זאת, עלינו להיזכר מה המחיר הגבוה שבחרנו לשלם כדי להביא ילדים לעולם: השינוי בזוגיות, הפרטיות שאבדה, השינה שנגזלה, הדאגה הבלתי פוסקת לרווחתם. אנו עשינו זאת מתוך רצון עז לראות את ילדינו צומחים ומצליחים, וכדי להעניק להם חוויית הורות איכותית ויציבה עליה יוכלו לסמוך. כעת, כשהם מתבגרים, עלינו להמשיך את מחויבותנו זו ולשחרר – כשם שהשארנו אותם לפעמים עם בייביסיטר בילדותם, כך נאפשר להם עכשיו את המרחב הנפשי להתבגר כראוי.
אם נבין שמרידתו של הילד אינו נובעת מכעס אלא מצורך התפתחותי, נוכל להתייחס בהבנה שזה הצורך של הילד והתפקיד שלנו זה לשרוד שם את הכעס ואת הנפרדות. "אז נבין שכאשר הילד יחלוף על פני הצורך, הוא יוכל לסיימו ולהתבגר ויבנה את האישיות שלו.
נהיה שם בשבילם כמודל להתנהגות בוגרת וכחבר לערוך שיח ולהיוועץ בו, אך נימנע מניסיונות פיקוח מיותרים. נורמליזציה של התהליך, בלי שהוא ירגיש בושה בהתפתחות שלו כולל השינויים הפיזיים והרגשיים, היא המפתח. אם ננהג כך, הילד יוכל להתפתח לבגרות מלאה ולחזור אלינו מבוגר, כשחלפה סופת המרידה. אז יוכל לבנות את עולמו האישי בהשראת חינוכנו, אך גם לקבל את אחריותו העצמית על חייו. זוהי המטרה שאליה חתרנו מלכתחילה.
אחזור לל"ג בעומר ואומר תודה להורי על האפשרות להתבגר בסביבה בטוחה ואוסיף שלאורך גיל ההתבגרות הקשר עם ההורים לא תמיד היה קרוב, להפך. בכל זאת ידעתי מה העמדה של הורי וכיצד הם מצפים ממני לנהוג. המסר חדר לנפש רק כשהייתי מחובר לעצמי ולסכנה והצורך בזהירות, במידה והורי היו בוחרים לנהל מולי מאבקי כוח כנראה שהייתי ממשיך בלימודי נהיגה ומסכן את עצמי ולא שם לב לסכנות שאני נמצא בהם.

נכתב ע"י פנחס וייס מנהל מרכז הטיפולי מבטח
עו"ס מומחה בטיפול זוגי ופרטני בטראומה מורכבת

הרשמה לייעוץ

להרשמה לייעוץ מלא את פרטיך ונחזור אליך בהקדם